Автор: Валентин Фіголь.      https://www.poglyad.info/2022/09/15/novij-stseni-teatru-kamyanskogo-5-rokiv

Відтоді, як колишній Палац культури імені Горького став «Новою сценою» Кам’янського Академічного музично-драматичного театру імені Лесі Українки, минуло 5 років. Сьогодні заклад став популярним культурним центром міста.

Минула слава

ПК ім. Горького, в приміщені якого зараз знаходиться Нова сцена театру ім. Лесі Українки, був збудований у 1954 році.  Його будівництво було пов’язане зі створенням інфраструктури нового для міста підприємства – Придніпровського хімічного заводу, ВО «ПХЗ». Це засекречене підприємство почали зводити на східному окрайку Дніпродзержинська в 1949 році в рамках Атомного проєкту СРСР для перероблювання урановмісної сировини, необхідної для виготовлення атомної бомби, ядерних боєголовок тощо.

Для будівництва Палацу був обраний новітній проєкт – переможець  Всеросійського конкурсу на кращі житлові та цивільні будівлі РРФСР в 1947 році. Автор його архітектор Михайло Васильович Братцев – лауреат Державної премії РРФСР. За цим проєктом були побудовані кілька будинків культури в СРСР – виключно палаци культури підприємств атомної промисловості.

Палац культури ім. Горького в Дніпродзержинську став третьою будівлею за цим проєктом в СРСР та єдиною – в  Україні.

З точки зору архітектури, будівля Палацу культури ім. Горького в Дніпродзержинську стала одним з останніх в УРСР втілень стилю, який називають «сталінським ампіром».

"Новій сцені" театру Кам’янського – 5 років - ФОТО

Палац став центром розвитку дитячої та юнацької творчості не тільки мешканців району, в якому він розташований, а й більш віддалених районів міста. Бібліотека, кращі гуртки самодіяльності, студії театрального та образотворчого мистецтв, бального танцю, дитячі кімнати та кімнати технічної творчості та багато інших приваблювали дітлахів з усього міста.

"Новій сцені" театру Кам’янського – 5 років - ФОТО

При Палаці імені Горького працював літній театр, споруджений із дерева, за винятком цегляної кінобудки. В ньому проходили лялькові вистави, зі сцени театру лунали привітання школярів з початком навчального року.

В 60-ті роки минулого століття в Дніпродзержинську знавці казали, що в самодіяльному театрі ПК ім. Горького вистави не гірші, а декорації ліпші, ніж у професійному театрі…

З розпадом ПХЗ Палац декілька разів залишався без господаря. Упродовж усього часу свого існування його будівля капітально не ремонтувалась. З 2001 року Палац культури ім. Горького існував за підтримки одного зі спадкоємців ПХЗ – державного підприємства «Смоли». З 1 січня 2009 року Палац припинив свою діяльність.

Нове життя

За ініціативою міського голови Кам’янського Андрія Білоусова в січні 2017 року напівзруйнована будівля колишнього  ПК, за згодою Міністерства палива та енергетики України, якому підпорядковане ДП «Смоли», була передана з балансу ДП «Смоли» у комунальну власність. А місто передало будинок на баланс КЗ «Академічний музично-драматичний театр ім. Лесі Українки м. Кам’янського»  КМР.

Протягом січня-вересня 2017 року в будівлі  були проведені  масштабні ремонтні роботи. Відремонтовані дах, фасад, внутрішні приміщення, упорядкована прилегла територія.

16 вересня 2017 року з нагоди святкування 267-ї річниці з Дня заснування міста в Кам’янському після десятирічної перерви в роботі було урочисто відкрито відремонтовану будівлю колишнього Палацу культури, який став частиною академічного музично-драматичного театру імені Лесі Українки й має назву «Нова сцена».

У серпні 2021 року будівлю “Нової сцени” Академічного музично-драматичного театру імені Лесі Українки згідно з розпорядженням голови Дніпропетровської облдержадміністрації, було включено до об’єктів культурної спадщини Дніпропетровщини.

Сьогодні у приміщенні “Нової сцени” театру йдуть вистави з репертуару театру ім. Лесі Українки та відбуваються гастролі інших театральних колективів України. В приміщенні працюють театральні й танцювальні гуртки дитячої творчої студії «Гармонія», проводяться музичні концерти та дитячі свята.

"Новій сцені" театру Кам’янського – 5 років - ФОТО

У виставковому залі демонструються картини та роботи відомих художників та митців України.

Приміщення камерної сцени використовуються різними організаціями для проведення корпоративів, семінарів, тренінгів та інших заходів.

В будівлі “Нової сцени” також можна отримати послугу «весілля за один день» – одружитись просто в театрі.