Газета “Любиме місто”  №8 від 22.02.2023

 

На початку березня на сцені театру ім. Лесі Українки відбудеться прем’єра детективної вистави «Мишоловка» за однойменною п’єсою Агати Крісті у постановці заслуженого діяча мистецтв України Сергія Чулкова. Про своє ставлення до творчості «королеви детектива» і чому він вирішив ставити виставу за цією легендарною п’єсою Сергій Анатолійович розповів в ексклюзивному інтерв’ю нашому виданню.

 

Сергію Анатолійовичу, чим зумовлений ваш вибір п’єси «Мишоловка» для постановки на сцені нашого театру?

Просто я дуже люблю детективи. А зважаючи на те, що Агату Крісті можна без сумніву віднести до корифеїв цього жанру, то спочатку у мене до її творчості виник інтерес саме як  до детективної письменниці. А потім я почав читати та оцінювати її книги з точки зору їхньої художності та сміливо можу заявити, що Агата Крісті – одна з найкращих майстрів художнього слова у світі. Що стосується «Мишоловки», то в Лондонському театрі в Уест-Енді вистава за цією п’єсою йшла 15 років щодня при  аншлагах. І зараз іде, ставши вже однією з визначних пам’яток Лондона. Я думаю, що нашим глядачам вистава за цією п’єсою буде також цікава.

 

А в чому, на вашу думку, секрет такого феноменального успіху цієї п’єси?

Почнемо з того, що коли її було вперше поставлено на початку 50-х років минулого століття, тоді визнаним метром детективного жанру вважався Конан Дойл. Але його Шерлок Холмс жив і розслідував злочини на межі 19-го та 20-го століть. А Агата Крісті писала про свій час. Героями її творів були її сучасники й відповідно вони були близькі та зрозумілі читачам і глядачам. А ще в неї, як у ніякого іншого письменника, детективна основа, жанрова основа дуже тісно й органічно переплітаються з психологічним обґрунтуванням злочинів та  вчинків героїв. Вона дуже гарний психолог. У тій же «Мишоловці» всі намагаються викрити та зловити злочинця. Але при цьому всередині цього вузького кола людей ми спостерігаємо чотири досить глибокі драми серед героїв, які ніяк не причетні до вбивства, але мають свої серйозні проблеми. Кожен із них має свої «скелети в шафі», у кожного з них є щось таке, що змушує їх хвилюватися при виникненні якихось екстремальних ситуацій. Саме їхні особисті драми, їхні вчинки додають інтриги всьому, що відбувається на сцені.

Можна сказати, що ця п’єса у порівнянні з рештою творів Агати Крісті, напевно, найбільш «людяна». Тому що все інше: те, що я читав, і те, що бачив у кіно, те, що загальновідомо, це все-таки «чистої води» детектив. А в «Мишоловці» є дуже точне і тонке психологічне опрацювання характерів усіх героїв та їх взаємовідносин.

 

Дивно, що Агата Крісті викликає інтерес у кожного нового покоління, а її твори залишаються актуальними в наш час та постійно екранізуються.

Я не стверджував би це настільки категорично. Можливо, за океаном Агата Крісті комусь цікава, в тому числі й кінематографістам, але в нас нинішнє покоління практично не знайоме з її творчістю. У нас, як це не сумно, вона поступово «забувається». Багато хто навіть взагалі нічого не знає про неї. Минає час Агати Крісті, минає час, про який вона писала, в якому жили її герої, і тому поступово забувається її ім’я. Хоча вона, безумовно, класик жанру. Але я вважаю, що за кілька десятків років інтерес до неї знову повернеться. Знову ж таки тому, що вона класик і дуже талановита письменниця.

 

Але в Голлівуді Кеннет Брана зняв за культовими творами Агати Крісті «Східний експрес» та «Смерть на Нілі» два фільми, які загалом зібрали у прокаті майже півмільярда доларів. Щоправда, класичні детективні сюжети він прикрасив «кінозірками» першої величини, комп’ютерними та візуальними спецефектами. В результаті вийшли справжнісінькі голлівудські блокбастери.

Ви знаєте, взагалі твори Агати Крісті при їх екранізації дуже складно зіпсувати. Є величезна кількість чудових фільмів, телесеріалів, телевистав, знятих за її повістями та романами. Але це все – адаптація її творів для екрану. А «Мишоловка» – це повноцінна п’єса, яка не вимагає жодного сценарного доопрацювання.

Якщо говорити про сучасні екранізації, орієнтовані на сучасного глядача, то треба розуміти, що час у будь-якому випадку «диктує» первісному  матеріалу новизну форми. Нікуди від цього не дінешся. Але з «Мишоловки» блокбастер не зробиш. Можна зробити мюзикл з «Десяти негренят», можна спробувати зробити якесь шоу зі «Східного експресу». А з «Мишоловкою» при всьому бажанні цього не вдасться зробити. Вона завжди залишиться класичним психологічним детективом. Саме в цьому і є її унікальність.

 

 

ДОВІДКА

П’єса Агати Крісти «Мишоловка» вперше була поставлена ​​на сцені лондонського театру Ambassador 25 листопада 1952 року і до сих пір з незмінним успіхом йде в театрах по всьому світу. Вона стала абсолютною рекордсменкою в історії британського театру – у листопаді 2012 року своє 60-річчя п’єса відзначила 25-тисячним поданням, що є абсолютним рекордом безперервності постановок! Крім того п’єса 4 рази була відзначена у Книзі рекордів Гіннесса, у тому числі і як театральний твір, який найбільш часто показується у світі. У Лондоні станом на листопад 2022 року відбулося 28 915-е подання за цією п’єсою. Загалом у столиці Англії виставу «Мишоловка» переглянули 10 мільйонів людей.
П’єса стала хрестоматійною, вона навіть лягла в основу посібників для вивчення англійської мови та літератури.